fbpx

İnfografiklerle Pazarlama Süreci

Dijital Reklam Danışmanları

İnfografiklerle Pazarlama Süreci

Ekim 21, 2019 Pazarlama 1

İnfografiklerle Pazarlama Süreci

Pazarlama sürecini anlamak özellikle aşina olmayanlar için kolay olmuyor. Bunu kolaylaştırmak için diğer postlarda uzun uzun cümlelerle anlattım .Burada da infografiklerle bazı terimleri ve süreçleri anlatmak istedim.

İnfografiklerle Pazarlama Süreci
İnfografiklerle Pazarlama Süreci

Burada yazan aşamaların bazılarını sizinle beraber gerçekleştiriyoruz. Daha sonra test reklamları ve diğer kampanyaların entegreleri başlıyor. Araştırarak, Hipotez üreterek, Deneyerek, ispat edilmişi sabit tutup yeni kampanyaları ona entegre ederek devam ediyoruz.

Geleneksel Pazarlama Ölçülemez, Hedef Kitleye Odaklanamaz, Pahalıdır.

Dijital Pazarlama, Ölçümlenir, tekrar tekrar düzeltilebilir, Hedef Kitleye Odaklanılır , Maliyeti Düşüktür.

Dijital Pazarlama Kaynaklarını burada daha ayrıntılı anlattım. Önümüzdeki yıllarda trendi yükselecek pazarlama yollarını ise burada daha ayrıntılı anlattım.

Farkettiniz mi geleneksel pazarlama yolları marka bilinirliğinden öteye geçememiş. Dijital Pazarlama adım adım satışa götürüyor. Daha açık yazıyorum .En büyük reklam dehalarının da söylediği gibi Geleneksel Reklam 80% oranla işe yaramaz.

Yukarıda her bir adımda azalmalar oluyor. Kurduğumuz Funnel, e-mail marketing ve Pixel sistemleriyle satış yapmadığımız ama varış sayfasından satışa kadar gitmiş her kişiye tekrar tekrar reklam çıkıyoruz. Araştırmalar yeni insanlara reklam çıkmanın verime göre çok maliyetli olduğunu etkileşimli müşterilere reklam çıkmanın maliyetinin çok daha düşük olduğunu gösteriyor.

İnfografiklerle Pazarlama Süreci

Bilimsel reklam anlayışının ne demek olduğu yukarıdaki diagramda daha kolay anlaşılıyor. Bir reklam yaptık oldu bitti, bakalım tutarsa.. Bu anlayış dijital reklamcılıkta hayat bulamaz. Dijital reklamda analizler, ölçümler, düzeltmeler olduğu için düzelte, düzelte; deneye, deneye ilerleme sağlanır.

Genel olarak müşteriler bir ürünü satın alana kadar ve sonrasında bu aşamalardan geçer. Ama son 20 yılda çok şey değişti. 20 yıl önceki müşterilerin satın alma aşamaları alt diagramdaki gibi düz bir tünele benzer.

İhtiyacı belirle > tv’de reklam görür > …..

Oysa günümüzde insanlar bir alışveriş yaparken özellikle gençlerin satın alma yolculuğu yukarı diagramdaki gibi. Birçok seçenek, sorgu, etkileşim, tavsiye yolları..

Bu da bir örnek. Ahmet cep telefon almak istiyor ve onun satın alma yolculuğu 21 gün sonra black friday indiriminde alma ile sona eriyor.

Bu örnekte eski müşterinin yeni müşteriden yardım istemesine örnek. Eski de olsa müşteriler yenilerden yardım istemesi onlara odaklanarak reklam kampanyası yapmamız gerektiğini gösteriyor.

Buraya kadar insanların satın alma yolculuğunu inceledik. Yukarıdaki diagramda da herhangi bir ürünün satın alınma yolculuğu gösterilmiş. Yani insan açısından değil ürün açısından bakıyoruz.

Ürün açısından satın alınma yolculuğunda ilk sırada bilinirlik var. Yukarıda bilinirlik nasıl elde edilir bunun yolları var.

Yine O huni şeklindeki diagramda dönüşüm kısmı var. Burada da dönüşüm nasıl elde edilir ? Dönüşüm Nedir ? Bunları anlattım.

Yine o Huni Şeklinde en altta Bağlılık aşaması var. Yani ürünü tekrar tekrar sattırmak. Aynı marka şampuanı tekrar tekrar alıyorsanız sevmişsinizdir . Aynı internet sitesinden defalarca alışveriş yapıyorsanız indirim, kupon kazanmışsınızdır bunu kullanmak istersiniz. Bağlılık bu demek. Altra da buna örnekler var.

Söz konusu Hunide bir çizgi var. Bu çizginin üstü ve altı diye ayrılmış. Üstü büyük bütçeler, tv, gazete reklamları , etkileşimsiz, ölçümsüz . Altta kalan kısmı ise daha çok Dijital Reklam Kampanyaları ile ilgili olan kısım. İnfografiklerle anlatımı beğendiyseniz instagram adresimizden bu tarz anlatıma buradan daha fazla ulaşabilirsiniz.

Şirketinizin satışlarını arttırmak için Dijital Reklam konusunda yardım almak isterseniz Bize Ulaşın . İletişim bilgilerinizi bırakın biz sizi arayalım .

 

Bir cevap

  1. mahmut dedi ki:

    Tebrik ederim çok güzel bir çalışma olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir