fbpx

2020 Dijital Pazarlama Trendleri

Dijital Reklam Danışmanları

2020 Dijital Pazarlama Trendleri

Ekim 21, 2019 Pazarlama 0

2020 Dijital Pazarlama Trendleri

1-Facebook ve Google Hazinesi Big Data

 Bilgi güçtür. O halde Big Data dünyadaki en değerli hazinedir.  

Big Data ..

Hani şu Trump’a seçim kazandıran, Amerikada uzun zaman tartışılan olayın Mark Zuckerberg ile ilgili olan kısmı..

 Bazen arkadaşınızla evde ya da telefonda konuşurken tam o anda söylediğiniz kelime ile ilgili facebook ya da Google’da reklam görürsüz.

Eminim yaşamışsınızdır buna benzer şeyler. Acaba facebook ve Google bizi gerçekten dinliyor olabilir mi?  Bunları bilmiyoruz ama google ve facebook’un bizi ailemizden daha iyi tanıdığını söyleyebilirim. Hadi bir gözden geçirelim bizimle ilgili neleri bildiklerini. Google’da aramalarınız, internet sitelerinde daha fazla okuduğunuz sayfalar, imlecin hangi kelimelerin üstünde durmuş olduğu, facebook’ta beğendiğiniz sayfa ve gruplar, hobileriniz, sevdiğiniz filmler, ilgi duyduğunuz alanlar, medeni haliniz, yaşınız, etkileşimde bulunma sıklığınız, internetten alışveriş yapma sıklığınız, spor yapıp yapmadığınız, paylaştığınız içeriklerin konusu, like ettiğiniz paylaşımlar, arkadaşlarınız, ülkeniz, şehir ve mahalleniz, elinizdeki telefonun markası, internete wifi ile mi, telefon interneti ile mi girdiğiniz, etkileşimde bulunduğunuz arkadaşlarınızın beğendikleri sayfalar, gruplar vs.. Tüm bu bilgiler ile facebook ve Google Big Data’yı oluşturdu. Bu bilgileri segmentlerine ayırdı, işledi, birbirlerine bağladı, ihtimaller zincirleri kurdu.

 Bu bahsi geçen Big Data, yani tüm bu internet kullanıcılarının yukarıda saydığım bütün bilgilerinin sizin elinize geçtiğini düşünün.

 Bir reklam vereceksiniz, bu reklamı yayınlarken tüm bu seçenekleri seçme fırsatınız olsa. Hatta tüm bu verilerin kesişim ve/veya birleşim kümelerini seçebilseniz.

 Sadece yeni evliler, spor yapanlar, apple ve Iphone kullananlar, internete wifi ile girenler, etkileşim sıklığı orta ve üstü olanlar, fight club filmini sevenler, yaş aralığı 24-37 olanlar, internet ticareti ve bitcoin ile ilgilenenler, diyet ve fitness sayfalarını beğenmiş olanlar, Kadıköy moda’da ve Etilerde oturanlar vs..

Dijital reklama yatırım yapmanın ne kadar karlı olduğunu tüm bu veriler elimizde iken anlamak daha kolay.

 Peki neden facebook ve Google bu verileri paylaşıyor?

Çünkü bu sayede Reklam verenler hedef kitlesine odaklanabiliyor, reklam maliyetleri düşüyor, verim artıyor ve facebook, Google kullanıcıları da kendileri ile alakasız reklam görmüyor . Hatta kullanıcıların kendi ilgilendikleri alanlarda ürünlere ulaşmaları kolaylaşıyor.  2020 Dijital Pazarlama Trendleri için Google optimizeleri yine olmazsa olmaz bir etken.

2-Hiper Hedefli Reklamcılık


Şirketler, ürünlerini pazarlamak için dijital reklamlar kullanıyor . İnternet kullanıcıları kendileriyle ilgisiz reklamları görmezden gelme eğiliminde değiller, üründen ve markadan nefret edip, şikayet edebiliyorlar.


 Forbes dergisine göre, bu bıktırıcı dijital reklam bombardımanı  ve  ilgisiz reklamlarla devam eden alakasız reklamlara veya markalara insanların % 49′ u ürünü kesinlikle almayacağını belirtti. Markanızın itibar kaybetmesi de söz konusu.

  Ancak diğer yandan, insanlar kendi ilgilendikleri alanlarda yine kendilerinin faydası için özenle hazırlanmış içerikleri seviyorlar. Makale, video içeriği, reklam metni vs. hepsi için geçerli.

 Markanız tutarlı bir şekilde özel mesajlar göndermeye devam ederse, internet kullanıcıları  % 36 oranında ürünü satın alarak yanıt verecektir.

 Birçok şirket bu eğilimin farkında ve zaten buna göre planlama yapıyor. Ve şu an 2020 yılına kadar çoğu şirketin sadece hedef kitlelere odaklanacağını ve kullanıcıların yalnızca aşırı alakalı reklamları görüntüleyebileceğini (ve bunlara yanıt verebileceğini) tahmin ediyoruz.

Hedef Kitle Analizi iyi yapılmış bir reklam içeriği ve pazarlaması için tüm bu gerçeklerin farkında olan reklam danışmanları ile çalışan şirketler büyümeye, satış yapmaya ve markasına itibar kazandırmaya devam ediyor.
 

 5 yaşından 55 yaşına kadar her insanın yoğun internet, özellikle sosyal medya kullandığı günümüzde bu gerçeği fark edemeyen şirket ve markalar doğal seçilim yoluyla yok olmaya devam edecek gibi görünüyor.
 


3-KişiselleştirmeŞu anda sadece birkaç şirket bir tür kişiselleştirme kullanıyor. Amazon gibi büyük şirketler de zaten bunu iyi yapıyor.

Bu şirketler,  müşterilerin davranışlarını analiz ederek  varsayımlara ve kullanıcının  satın alma geçmişine dayanan ürünleri teşvik ederek büyük internet işlerini kurdular.

Amazon, kullanıcılarının  öneriler sekmesinde benzer veya tamamlayıcı ürünler ortaya koyarak ilgi duyabileceği ürünleri gösteriyor , bu satış taktiğinin daha fazla satış elde etmek için işe yaradığı aşikar. Hem müşteri kendi ilgilendiği konudaki ürünleri daha hızlı görebiliyor. Hem şirketin satışları artıyor hem de reklam maliyetleri düşüyor.

 E mail pazarlamasında özel programlar kullanılarak kullanıcıların isimleri ile hitap eden e-mailler  geridönüşleri  4 kat arttırıyor. Kişiselleştirmeye çok basit bir örnekti bu.

4-Chatbot

 Birçok şirket, web sitesi ziyaretçileri ve müşterileriyle etkileşime giren etkili yazılım programları olan bir sohbet çubuğu kullanmaya devam edecek. ChatBotlar siteyi görüntüleyen kişilerle doğal olarak iletişim kurar ve sorularına gerçek zamanlı olarak cevap verebilir.

  ChatBotlar, web kullanıcılarının aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak için sözlü etkileşimler veya sohbet pencereleri kullanır.

 Web sitenizdeki ziyaretçileri izlemesi ve onlarla iletişim kurması için bir kişiyi işe almak pahalı olabilir, ancak ChatBotlar sizin adınıza soruları yanıtlayarak maliyet tasarrufu sağlar. Daha sonra müşteriler kişiselleştirilmiş hizmeti takdir etme ve sorularını yanıtlama eğiliminde olurlar. Bu da sitenize itibar kazandırır.

2020 Dijital Pazarlama TrendleriDijital Pazarlamada Chatbot Kullanmanın Ek Faydaları

a). Zaman Kazandırır: İnsanların aksine, bir ChatBotlar her türlü soruya hızlı bir şekilde cevap verebilir. Hızlı cevaplar, müşterilerin kararları daha hızlı alabileceği anlamına gelir.

b). Satış Artışı: İnsanların aksine, ChatBot dinlenmek için zamana ihtiyaç duymaz. Müşteri ne zaman bilgi isterse, parmaklarının ucunda. ChatBot daha doğru tepki verdikçe, satış dönüşüm oranlarınız da artacaktır.

c). Müşteri Memnuniyeti : Bir ChatBot asla karamsar değildir. Müşterilerinizin geri çevrilme ve onlara kaba davranılma olasılığı yoktur. Müşterilerinizi rahat ettirecek tüm nitelikler tarafsız, net ve bilgilendiricidir.

5-Yeni Müşterilerin DavranışıMevcut müşterilerinizi mutlu etmenin yanı sıra, işletmenizin aktif olarak yenilerini de getirmesi gerekir. İşte bunun 2020 ve sonraki yıllarda dijital pazarlama alanına uygulayacağı yöntemlerden bazıları:

Şirketler influencerlar ile  çalışmak zorunda kalacaklar: Kısa süre önce yapılan araştırmalar, kadınların yaklaşık % 86’sının bir ürüne karar vermeden önce sosyal medyaya başvurduğunu gösteriyor. Ve bu önemli bir oran. Tüketiciler markaların dürüst, samimi ve yardımcı olmalarını istiyor.


Bir marka diğer kullanıcılardan olumlu geribildirim alırsa, yeni kullanıcılar getirmesi olasıdır.

Şirketler video içeriğine odaklanmak zorunda kalacak: Wyzowl tarafından yapılan bir anket, insanların yaklaşık % 95’inin ürünlerini veya hizmetlerini açıklayan bir video izlediğini gösteriyor.

Şirketler kendi videolarını yayınlayarak, aktif olarak yararlı bilgiler vererek müşterileriyle daha doğrudan iletişim kurarlar. Bu konuyu biraz sonra tekrar ele alacağım. 6-Dijital Pazarlamada BüyümeTheDrum, 2020 yılına kadar ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca, küresel dijital yazılım endüstrisinin 74.96 milyar dolar artacağını gösteriyor.

Sonuç olarak, dijital pazarlamaya daha fazla para aktarılacak. CMO, 2022 yılına kadar pazarlama bütçelerinin yaklaşık % 87’sinin dijital pazarlamaya harcanacağını öngörüyor.

Aslında, dijital pazarlamadaki bu büyüme, bir markanın veya şirketin pazarlama amaçlarına ve hedeflerine ne kadar etkili bir şekilde ulaştığını ölçen bir pazarlama şekli olan “Çözüm odaklı pazarlama” olarak adlandırılan bir pazarlama biçimiyle sonuçlanacaktır.


Çözüm odaklı bir pazarlama ekibi, paydaşlarının hızlı bir şekilde geri dönüş alması ve satışlarını arttırması amacıyla stratejiler ve hipotezler geliştirir. Şirketler için çözüm odaklı pazarlamanın tek bir mükemmel yolu yoktur.

 Şirketlerin sorunları, ürün, hedef kitleleri ve bütçeleri birbirinden çok farklı olduğu için tek bir reçetenin her şirkete uygun olması gibi bir durum söz konusu değil.

Temel olarak, dijital pazarlamanın büyümesi, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilme ve dağıtılma hızını ifade eder.

Şirketlere Çözüm odaklı pazarlama yapan dijital reklam danışmanlarının son birkaç yılda Facebook, LinkedIn, Pinterest, Twitter ve diğerleriyle nasıl bağlantı kurulacaklarını ve iletişim kuracaklarını bulmak için sosyal medyada harcadıkları çaba bu sosyal medyaların popülerliğini arttırmaktadır.

Bu sosyal medya kanalları, ne tür içeriğin işe yaradığı ve onu en iyi nasıl yaratacağınız konusunda muazzam bir iç görü ve veri sağlar.


7-Elimizdeki Müşterilere Daha Fazla OdaklanmaÖnümüzdeki yıllarda şirketler, dikkatlerini yeni müşteriler edinmekten çok, mevcut müşterileri elde tutmaya çalışacaklar.

Bu şirketler, mevcut müşterileri mutlu etmenin daha az maliyet gerektirdiğini ve müşterinin satın alma yolculuğunun orta ve son aşamalarında daha fazla çaba göstereceğini fark ediyor. Çünkü daha iyi veri toplamak ve odaklanılan hedef kitlede uzmanlaşmak, maliyetleri düşürüp verimi arttırıyor.Müşterileri elinizde tutmak gelirinizi artırmanızda yardımcı olur çünkü mevcut müşterilerinizi tuttuğunuzda sizi tanıdıklarına tavsiye etme olasılıkları da artar. Sadık müşteriler aynı zamanda herhangi bir soru veya sorunla ilgili olarak size daha doğrudan ve dürüst olmaları da muhtemeldir ve size markanızı geliştirme fırsatı verir.

 Mevcut müşterileri elde tutmanın ve tekrar tekrar satış yapmanın en akılcı yolu Google, Google Analytics ve Facebook, Facebook Pixel kurulumunu yapmaktır. Bunları WordPress sitenize, markanıza uygun Premium bir tema giydirerek düşük reklam maliyetleri ve maksimum verim için çalışabiliriz.

 Reklam maliyetlerinin düşmesi ve verimin artması için ne yapmak gerekir?

Test reklamlarından sonra ispatlanmış reklam konsepti ile Pixel’i beslemek gerekir. Bu sürede  kimler sizin videolarınızı izledi, sitenizi okudu, e-mail bıraktı ve reklamlarınıza tıkladıysa onlar bizim Pixel’imizin datasını oluşturur. Bu Pixel yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra bizim gerçek hedef kitlemizin ortak özelliklerini kendi kendine seçer, ayırt eder ve benzer kişilere reklam verebilmemizi sağlar. Böylece bizim aklımıza gelmese , ya da seçmiş olmasak bile ortak özellikleri tarayıp yüzbinlerce kişiyi de hedef kitlemize alır. Hatta yanlış tercihlerimizi de saf dışı bırakır.

 Böylece reklam maliyetlerimiz düşer ve verim artar.

Ayrıca Amazon gibi, ürünlerinizi kişiselleştirmek amacıyla  sosyal medyayı kullanabilir ve güven kazanıp şeffaf olduğunuzu göstermek için video pazarlamayı uygulayabilirsiniz. Unutmayın, herhangi bir müşteri verisini kullanıyorsanız şeffaflık önemlidir. Ayrıca, tüm online etkinliklerinizi ve müşteri ilişkilerinizi düzenleyebilecek birçok pazarlama yazılımı bulunmaktadır.

8-Satış Linkli Paylaşımlar


Artık sosyal medyanın çevrimiçi pazarlamanın çok büyük bir parçası olduğunu biliyorsunuz. Farkına varamayacağınız şey, sosyal medyada kaç kişinin alışveriş yaptığı. Instagram kullanıcılarının % 60’ı,  Pinterest kullanıcılarının %70’i Instagram ve Pinterest’in  yeni ürünler bulduğunu  söylüyor . Bu platformlar insanların kendilerini alışveriş yapmak için kullandıklarını ve şirketlerin sosyal medya aracılığıyla satışlarını kolaylaştırdıklarını not ettiler.

Bu fotoğraf yayında ve fotoğrafa dokunduğunuzda elbise adı ve fiyatı belirir. Fiyata dokunduğunuzda , daha fazla bilgi içeren bir ekrana ve web sitesinde görüntüleme seçeneğine sahip olursunuz. Ayrıca bu ekrandaki fotoğrafı kaydırarak daha fazla ürün görebilirsiniz.

Sosyal marketingi kullanarak yeni müşterilere ulaşabiliyor, satın alma engellerini azaltıyor ve satış tünelini önemli ölçüde kısaltıyorsunuz. Satış linkli paylaşımlar son birkaç yıldır yükselişe geçiyor.

 Amerika ve Avrupa’da  bir reklamın tıklanması birkaç doları buluyor.

Çünkü Amerika ve Avrupa’da küçük, orta, büyük ayırt etmeksizin neredeyse tüm şirketler dijital reklam yatırımına her ay önemli ölçüde pay ayırıyor.

 Türkiye’de şirketler henüz Sosyal Marketinge tam olarak geçemedikleri için çok kızgın bir rekabet ortamı yok. Çok uygun fiyatlı reklam maliyetleri ile birkaç misli ile geri dönüş almak hiç zor değil.

9-İnteraktif İçerik


Alıcıların% 91’i çevrimiçi ortamda daha etkileşimli içerik arıyor ve 2020’de içerik pazarlaması, insanlara istediklerini vermek için odağını değiştirecek. İlgi çekici gönderiler, AR / VR, 360 derece video, kısa sınavlar ve anketler etkileşimli içerikten sadece birkaçıdır.
İnteraktif İçerik Onedio Anket ve Listeleri buna güzel bir örnek.

Etkileşimli içerik, birkaç nedenden ötürü 2020’nin en iyi pazarlama trendlerinden biri olacaktır:

     Bu tür içerik yeni ve orijinaldir,
     Ziyaretçilerin sayfada kalmaları için bir neden sunar,
     Son derece paylaşılabilir (Neredeyse herkes birisinin “Ne tür bir peynirsiniz?” gibi saçma bir anket sonuçlarını paylaştığını görmüştür.)
     Paylaşılabilirlik marka bilinirliğinizi artırır,

   İnsanların fikirlerini öğrenmenin eğlenceli bir yolu olabilir,
     En önemlisi insanlar etkileşimi sever.

10-Google Reklamlarında Akıllı Teklif Verme

Otomasyon dijital pazarlama dünyasında yeni bir şey değil, ancak Google Marketing Live’da yapılan son Google Reklam güncellemeleri sayesinde, otomasyon ve akıllı teklif vermenin birçok PPC hesap yöneticisi için normalleşmesini bekliyoruz. Bu geliştirmeler, dönüşümlerinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

11-Yeni Dönemde Videonun Gücü Artıyor


Video, 2019’da dijital bir pazarlama mecburiyetiydi ve 2020’de yükselmeye devam edecek. Sosyal ağlarınıza ve sitenize video eklemenin yanı sıra, Facebook Live ve Instagram Live’daki canlı videolar, videoların 3 kat daha uzun süre boyunca izlenmesini sağlıyor.

Canlı videolar gibi canlı olmayan içerikler ve video reklamlar 2020’de artmaya devam edecek. Araştırmalar video içeriklerin tüm internet trafiğinin yüzde 85’ini oluşturduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca, internet kullanıcılarının yüzde 54’ü herhangi bir sosyal paylaşım sitesinde video içerikleri izliyor. Bu rakamlar video izleme trendinin 2019 yılında artmaya devam edeceğini ortaya koyuyor. Video reklamlar da artıyor. 2018 yılında şu ana kadar Instagram’da verilen reklamların yaklaşık yüzde 65’i video içerikleriydi. Şirketler, 2019 yılında video içeriklerine ağırlık vermeli. Bunu Instagram’da ve ve YouTube’da video reklamlar yayınlayarak, kendi içinizde video içerikler oluşturarak, izlenen video yayıncılarının programlarına ürün yerleştirerek ya da onlarla birebir içerik çalışması yaparak yapabilirsiniz.

12-SERP’de “Sıfır” pozisyonu

Arama Motoru Sonuçları(SERP)

1 numaralı konum, arama sonuçlarında artık en üst nokta değil.

 Terimlere hakim olmayanlar için, Google arama sonuçlarında 1. Sırada olmaya çalışmak şimdiye kadar çok önemliydi. Artık sıfırıncı sıra önemli. Ne, Nedir, Nasıl gibi sorulara yeterli cevapları veren siteleri Google snippet olarak liste başında gösteriyor. 2020’de de bunun öneminin artacağını şimdiden söyleyebiliriz.

13-Sosyal medya, diğer hizmetlerle daha fazla entegre olacak

Facebook, LinkedIn İnstagram, Pinterest gibi sosyal medya siteleri e-ticaret şirketleri ve diğer internet siteleri ile daha kolay entegre edilebilir hale gelecek.

 Bir yorum yaparken, like atarken, ödeme yaparken bu sosyal medya siteleri ile giriş yapmak bunun için yeterli olacaktır. Böylece sosyal medya şirketleri kullanıcıların satın aldıkları, yorum yaptıkları şeylere ve daha birçok bilgiye ulaşabilecekler.Böylece reklam verenler hedef kitlelerine reklam verme konusunda düşük maliyete ve maksimum verime sahip olacaklar.

14-İçeriklerle entegre olan reklam modelleri artacak

2020 Dijital Pazarlama Trendleri

Eskiden içerikler sadece yazı ve resimlerden ibaret olduğu için dijital reklamcılıkta da resim ve metin kullanmak yeterliydi .Artık bildiğiniz gibi birçok içerik çeşiti mevcut. Resim, video, anket, liste, canlı yayın gibi

 Artan reklamcılık trendlerine baktığımızda içeriklere entegre olan reklam modellerini sık sık görmeye başlıyoruz.

 Böylece reklam daha samimi ve konu ile ilgili oluyor. Anket, test, beğen, paylaş gibi seçenekler reklamlarda da olunca etkileşim artıyor. Artan etkileşim reklam verenlere reklamı tekrar düzenleme konusuda yardımcı oluyor.

En baştan sona kadar Satış funnel Sistemi kurmak

15-Müşterilerle konuşarak pazarlama daha önemli olacak

Sohbet pazarlaması yani İngilizcesi “Conversational Marketing”, giderek önemli hale geliyor ve gelmeye devam edecek. Müşterileri dinlemek, sorularını cevaplamak, onlara yardımcı olmak, rakiplerinizle sizi farklılaştırır. Günümüzde insanların çoğu bir şey satın alırken daha bilinçli ve daha fazla araştırma ve karşılaştırma olanağına sahip. Ellerinin altında arama motorları var ne de olsa. Bu yüzden sizin onlarla daha fazla iletişim halinde olmanız, size kolay ulaşmalarını sağlamanız kaçınılmaz. Bunun için offline yöntemler yerine online yöntemleri kullanmak her zaman daha etkili ve daha az masraflı. Yukarıda bahsettiğimiz yapay zekaya sahip chatbot’lar kullanarak, bunların yeterli olmadığı yerlerde de internetteki temsilcilerinizle birebir kişilerle iletişim halinde olmak, satışlarınızda size yukarı yönde önemli bir katkı sağlayabilir. Özellikle satış funnel’larına (web sitenizde müşterilerinizin ürünü alma yolculuğunun adımlarının bulunduğu sayfalar) online satış temsilcileri koyarak, dönüşüm oranlarınızı ve dolayısıyla satışlarınızı artırmanız mümkün.

SonuçBir işletmeyi işletiyorsanız, mevcut pazarlama eğilimlerini bilmek ve dijital pazarlamanın gelecekteki yerine göre şirketinizi konumlandırmanız önemlidir.
Geleceğin trendlerini karşılayan bir pazarlama stratejisi oluşturmak için yardıma mı ihtiyacınız var? SosyalKivi Dijital Pazarlama Ekibi’ne ulaşın ve işinizi hedef pazarınızda yukarı çıkarmanıza yardımcı olalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir